۰
۵
در شرایطی که ولی ا... سیف به دلیل عملکرد سؤال برانگیز خود در بانک مرکزی مورد سؤال از سوی قوه قضائیه قرار گرفته، رئیس‌جمهور در اقدامی عجیب وی را به عنوان مشاور پولی و بانکی خود منصوب کرده است!
به گزارش اخبار بانک، روزنامه کیهان نوشت: هفته گذشته با یک خبر حیرت انگیز به پایان رسید؛ ولی ا... سیف، رئیس‌قبلی بانک مرکزی که در زمان مدیریت وی یکی از آشفته‌ترین دوره‌های ارزی ایران رقم خورده بود؛ به عنوان مشاور حسن روحانی منصوب شد!

در حکمی که از سوی رئیس‌جمهور برای وی صادر شده، آمده است: جناب آقای دکتر ولی ا... سیف، نظر به مراتب تعهد، توان علمی و سوابق مدیریتی جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی منصوب می‌شوید. امید است با توفیق الهی در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

اظهارات حسن روحانی درباره سیف، در حالی رخ داده که در قضایای بهم ریختگی بازار ارز، ابهامات زیادی درباره عملکرد بانک مرکزی وجود داشته و این ابهامات با دستگیری و بازداشت معاون ارزی سیف، رنگ و بوی جدی‌تر به خود گرفته است.

در همین راستا، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه حدود 10 روز پیش گفته بود: «معاون ارزی بانک مرکزی مورد تحقیق قرار گرفت و رئیس‌بانک مرکزی هم مورد تحقیق قرار گرفت اما بازداشت نشد، که این تحقیقات ادامه دارد و کشف شد فساد وجود دارد و توضیحات پذیرفته نشد.»

با توجه به اینکه مسئولان سابق بانک مرکزی از جمله خود سیف، در حال حاضر در برابر پرسش‌های جدی‌ای قرار دارند؛ اقدام حسن روحانی برای ایجاد یک حاشیه امن برای سیف، نه تنها سؤالات مربوط به عملکرد سیف را بی‌پاسخ گذاشته، بلکه بدبینی به رئیس‌جمهور را بیشتر کرده است.
جالب اینجاست که حتی رهبر معظم انقلاب هم در اوایل شهریور ماه به این آشفتگی‌های ارزی ‌اشاره داشتند و در دیدار با اعضای هیئت دولت، فرمودند: «اگرچه درخصوص این قضایا توجیهاتی بیان شد اما به هر حال بی‌توجهی و غفلت مدیریتی نیز رخ داده است.»

واکنش‌های منفی نسبت به جایگاه جدید سیف
علی‌رغم پایان دوره مدیریتی سیف در بانک مرکزی و رضایت دولتمردان (خصوصا رئیس‌جمهور) به این جدایی؛ حال این سؤال پیش آمده که اگر عملکرد سیف خوب بود و سوابق مدیریتی خوبی داشت! چرا حسن روحانی به کنار رفتن وی از بانک مرکزی رضایت داده است؟!
البته عده‌ای از کابران فضای مجازی این اقدام را در جهت جلوگیری از برخورد با سیف و عده‌ای دیگر این انتصاب را مهر تایید روحانی بر عملکرد سیف تلقی می‌کنند.

یکی از این کاربران در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است: «ولی ا... سیف یکی از مسببان اصلی بحران ارزی کشور است. پس از احمد عراقچی نوبت بازداشت و محاکمه او بود اما امروز به عنوان مشاور بانکی و پولی رئیس‌جمهور منصوب شد. چرا؟ چون اکثر اقدامات ویرانگر سیف از جمله فروش بی‌ضابطه ده‌ها میلیارد دلار در بازار آزاد با دستور شخص روحانی بوده است!»

البته واکنش‌ها نسبت به این انتصاب به قدری زیاد بوده که خود فرصتی جداگانه می‌طلبد؛ ولی چند نمونه از این واکنش‌ها قابل تامل است، مثلا یکی از فعالان فضای مجازی نوشته: «عجیب نیست که سیف، مشاور پولی و بانکی رئیس‌جمهوری بشود. حتما روحانی از وضعیت بازار ارز و دلار راضی است که می‌خواهد از باعث و بانی‌اش مشاور بگیرد.» یا در نمونه‌ای دیگر نوشته اند: «انتصاب ولی‌ا... سیف به عنوان مشاور رئیس‌جمهوری می‌تواند دهان کجی با آنهایی که از گرانی ارز به تنگ آمده‌اند (باشد) راستی کسی که در عمل وضع را بحرانی کرد، چطور می‌تواند با مشاوره‌هایش همین بحران را حل کند(؟)»  

عملکرد ضعیف سیف در بانک مرکزی
بدون شک علت اصلی این موج منفی علیه سیف، ریش در عملکرد خود او دارد؛ ولی‌ا...سیف در میان روسای تاریخ بانک مرکزی، یکی از ضعیف‌ترین عملکرد‌ها را داشته است، فارغ از افزایش بیش از دو برابری بدهی دولت و بانک‌ها به بانک مرکزی؛ نقدینگی در دوره او بیش از سه برابر شد و زمینه‌ساز بهم ریختگی بازار ارز را فراهم نمود.

نرخ دلار در دوره مدیریتی وی یکی از بیشترین افزایش‌ها را تجربه کرد و فقط در یکسال اخیر رشد چشمگیری داشت؛ در مرداد ۱۳۹۶ هر دلار آمریکا سه هزار و 811 تومان بود اما در مرداد امسال به بالای 13 هزار تومان رسید تا تاریک‌ترین دوره واحد پول ایران رقم بخورد. به طور کلی در دوره سیف، ارزش پول ایران 241 درصد سقوط کرد تا بدترین سقوط پول ملی ما در دوره زمامداری وی رخ دهد.

مشکل دیگری هم که در دوره وی چالش‌های زیادی ایجاد کرد؛ اعلام تک نرخی شدن ارز، اختصاص ارز چهار هزار و 200 تومانی و اختصاص آن به همه نیاز‌ها بود؛ تصمیمی که باعث به وجود آمدن رانتی بزرگ در حوزه ارزی (آن هم در شرایط جنگ اقتصادی) شد.

بر همین اساس رهبر معظم انقلاب در 22 مرداد امسال فرمودند: «ارز را یا سکّه را وقتی که به‌صورت غلط تقسیم می‌کنند، این دو طرف دارد: یکی آنکه می‌آید این را می‌گیرد و مثلاً فرض کنید قاچاقچی است یا به قاچاقچی می‌فروشد؛ یکی آنکه این را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی که «می‌گیرد» می‌گردیم - مفسد اقتصادی، قاچاقچی- درحالی‌که تقصیر عمده متوجّه آن کسی است که «داد»؛ او را باید دنبال کرد.»
 
مشاهده نظر مخاطبان
Iran, Islamic Republic of
تو ايران رسم مديران چون با كفايتند حذف نمي شند جاشون عوض ميشه با پست بالاتر
United States
آقای روحانی اگر می خواهند رسما کشور را به ویرانه تبدیل کنند بفرمایند تا مردم حداقل تکلیف خودشان را بفهمند. دیگر قرار است چه بلاهائی سر مردم بیاورند و چرا با اعصاب مردم بازی میکنند . عوض این انتصابات غلط بگردند و یک وزیر اقتصاد کاردان و دلسوز مردم بیابند تا شاید اندکی این همه اشتباهات اقتصادی پنج سال اخیر را جبران کند.
مالباخته
France
باافزایش فی دلار دولت درامد سرشار بادزدیدن ازجیب ملت بالارفت باانحلال موسسات دزدان سود بردند ملت بدبخت شدند
نگین
Iran, Islamic Republic of
مصیبت نقدینگی زامانی شروع شد که با غارت سپرده های سپرده گذاران موسسه مجاز کاسپین اعتماد به شبکه پولی و بانکی از بین رفت چرا که کاسپین پنجمین موسسه مجاز در لیست بانک مرکزی از اسفند ۹۴ قرار گرفته بود اما خلف وعده در خصوص پرداخت مطالبات موسسه مجاز صورت گرفت .ادغام موسسه فرشتگان در موسسه آرمان و سپس ادغام موسسه آرمان در موسسه آرمان ایرانیان و همچنین ادغام آرمان ایرانیان در موسسه کاسپین و در نهایت مجور رسمی بانک مرکزی به موسسه کاسپین همه در دولت روحانی صورت گرفته است و مقصر اصلی رئیس بانک مرکزی وقت و معاون نظارتی اش یعنی ولی اله سیف و فرشاد حیدری می باشند اینها با کوتاهی در انجام وظیفه نظارتی ، باعث ضرر و زیان به دو میلیون سپرده گذار شده اند در دولت گذشته (احمدی نژاد) یکسری موسسات در موسسه نور و همچنین یکسری موسسات در بانک قوامین ادغام شدند و هیچ اتفاقی برای سپرده گذار رخ نداد و اصلا سپرده گذار متوجه این مسائل نشد اما دولت فقط به یک موسسه کاسپین مجوز رسمی داد و نه ماه بعد از مجوز رسمی ، سپرده گذاران موسسه را به خاک سیاه کشاند تا حقوق شهروندی را بطور کامل اجرا کرده باشد و نمایندگان لیست امید وابسته به دولت تاکنون چندین بار جلوی طرح سئوال حق و حقوق سپرده گذاران کاسپین را گرفته اند تا تکرار می کنم حقوق شهروندی را بطور کامل اجرا کرده باشند.علی برکت اله
علی
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان به تاریخ پیوستند
تازه ترین اخبار