۱
۸
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶

افزایش یواشکی سود برخی بانک‌ها تا ۲۳ درصد

گشت و گذاری در شعب بانک های خصوصی و دولتی نشان میدهد که بازهم تغییراتی در نرخ سود سپرده این بانک ها رخ داده است.
افزایش یواشکی سود برخی بانک‌ها تا ۲۳ درصد
به گزارش اخبار بانک به نقل از تسنیم، تعدادی از بانک های خصوصی ماه هاست از دستورات سودی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار سرپیچی کرده و سودهای خود را بالای 23 درصد برده اند، اسامی این بانک ها نه بر بانک مرکزی پوشیده است نه مردم!

اما از بین بانک های خصوصی، بودند تعدادی از بانک های بزرگ که همچنان مطیع دستورات بانک مرکزی بوده و نرخ سود سپرده های خود را مانند مصوبه شورای پول و اعتبار تعیین کرده بودند.

تازه ترین مراجعه به شعب این بانک ها نشان می دهد که مسابقه سودی به این بانک های قانونمدار هم رسیده و نرخ سود در این بانک ها نیز رشد داشته است البته نه به میزانی که در دیگر بانک های خصوصی رشد گزارش شده است.

اگر به عنوان مشتری وارد شعب این بانک ها شوید به شما طرحی را معرفی می کنند که در قالب اوراق سرمایه گذاری می توانید در این بانک سپرده گذاری کرده و سود 18 درصد دریافت کنید.

بانک مرکزی قبلاً سود بالای صندوق های سرمایه گذاری بانک ها را رد کرده بود ولی به نظر می رسد در دوره مدیریت جدید این بانک، همتی تصمیم گرفته تا از طریق سودهای بانکی بخشی از نقدینگی سرگردان بازار ارز را به سیستم بانکی هدایت کند.

در روزهای اخیر برخی از نامه نگاری بانک مرکزی با تعداد محدودی از بانکها برای افزایش نرخ سود از 15 به 18 درصد خبر داده بودند و نکته مهم این است که در پرسش از شعب به این پاسخ رسیده ایم که دو سه ماهی است اجازه سود 18 درصدی به آنها داده شده است.

بانک های دولتی ظاهراً هنوز مجوز افزایش نرخ سود را دریافت نکرده و همچنان به مشتریان خود سود 15 درصدی می پردازند و این یعنی فرار سپرده از این بانک ها! قبلاً هم تجربه شده بود که در زمانی که نرخ سود در سایر بانک ها بالا باشد ولی بانک های دولتی همان نرخ های مصوب را پرداخت کنند قطعاً جمعی از سپرده گذاران خود را از دست می دهند. به همین دلیل بود که در سال های 95-ابتدای96 مسابقه سودی به بانک های دولتی هم رسیده بود.

پرداخت سودهای بالای 23 درصد درحالی در تعدادی از بانک های خصوصی انجام می شود که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله 15 درصد و سپرده‌های کوتاه‌مدت 10 درصد تعیین شده و بانک‌ها ملزم به اجرای این مصوبه سودی هستند.

در ماه های قبل که بانکهای خصوصی نرخ سود را افزایش داده بودند برخی از رسانه ها اعلام کردند که افزایش نرخ سود با مجوز رئیس کل بانک مرکزی به بانک ها انجام شده است ولی عبدالناصر همتی فوراً این خبر را تکذیب و تاکید کرد که هیچ اجازه ای برای افزایش نرخ سود از سوی بانک مرکزی داده نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر دستور بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: بانک مرکزی در زمینه افزایش نرخ سود که 23 درصد شده هیچ دستوری ارائه و ابلاغ نکرده و فقط ما تاکید کردیم که تمدید یک‌ماهه قراردادها، منحصر به سپرده‌های 2 تا 11 شهریور 96 بود اما معلوم نیست چرا این خبر اعلام شد؛ قطعا یک سری از خبر سازی در این حوزه منافعی در زمینه نرخ سود دارند که این صحبت را می‌کنند.

رقابت سودی بانک‌های خصوصی درحالی بار دیگر شدت گرفته است و بازار سودی نظام بانکی را به‌هم ریخته که بانک مرکزی قبلاً به بانک‌ها هشدار داده بود نباید از مصوبه شورای پول و اعتبار تخطی کرده و سودها را بالا ببرند.

 با وجود تشدید تخلف‌های سودی بانک‌های خصوصی از ماه‌های گذشته هنوز بانک مرکزی به گزارش‌های دریافتی در این حوزه واکنش نشان نداده است؛ ضمن آنکه از ارجاع تخلفات سودی بانک‌ها به هیئت انتظامی بانک‌ها نیز خبری بیرون نیامده که احتمالاً دلیل چشم‌پوشی بانک مرکزی از این اوضاع مدیریت نقدینگی سرگردان به کمک همین بانک هاست.
 
برچسب ها: سود بانکی
مشاهده نظر مخاطبان
Netherlands
دکه الان بیاد همه ۲۳ در صد سود بدهند . ببینید ماه بیش ترکیه اعلام کرد ۲۳ در صد سود میدهد . دیروز لیر ترکی ۲ در صدر برابر دلار بالا رفت . فکر خوبی است سود بالا دادن . . ممنون
مجنار
Romania
بابا تورم بالاسات بذار بالای 25درصد سود بدن که به نفع ملت است بخدا
علی
Iran, Islamic Republic of
اگر میخواهین ازاین اوضاع بحران نقدینگی نجات پیدا کنید باید نرخ سود بانکی بالا برود مثل کشور ترکیه که با بالابردن نرخ سود بانکی اوضاع ارز ونقدیگی کنترل کردن
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
گر میخواهین ازاین اوضاع بحران نقدینگی نجات پیدا کنید باید نرخ سود بانکی بالا برود مثل کشور ترکیه که با بالابردن نرخ سود بانکی اوضاع ارز ونقدیگی کنترل کردن
والا اگر شما می خواهد مردم دنبال دلار نباشند بارزار را بهم نریزند تنها را حل سود بانگی است وبس .اگر بفکر مردم هستید
Iran, Islamic Republic of
کاهش نرخ سود در سال گذشته اشتباه بزرگی بود و شروع کاهش ارزش پول ملی از آنجا شروع شد .
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
با کاهش نرخ سود بانکی مشکلات اقتصادی هم شروع شد ، پولا رفت به سمت دلار و سکه و طلا و هم دیدند نتیجه کاهش سود را.
منفه
Romania
بابابذارسودبره بالاتابخوریم بنوشیم آخ جون سود سود سود زندگی
Iran, Islamic Republic of
باید سریعا مدیران عامل بانک های خاطی را به جرم اخلال در نظام اقتصادی برکنار و محاکمه کنند
تازه ترین اخبار