۰
۴
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که افزایش نرخ سود سپرده ها در هفته های پایانی سال ۱۳۹۶ غیرکارشناسی و اشتباه بود گفت: اگرچه این تصمیم برای یک بازه زمانی کوتاه مدت بود ولی بدبختانه امروز به یک روند در نظام بانکی تبدیل شده است.
تصمیم افزایش نرخ سود بانکی در سال ۹۶ اشتباه بود
به گزارش اخبار بانک به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی افزود: سال گذشته تصمیم غیر کارشناسی که در حوزه سیاست های پولی از طرف بانک مرکزی انجام گرفت ضمن ضربه به نظام بانکی کشور موجب بهم ریختگی قواعد مرتبط با بحث نرخ سپرده ها و نرخ تسهیلات بانکی شد.

وی ادامه داد: این قواعد هم در شورای پول و اعتبار مصوب و هم مدنظر مجلس و دولت بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت: هدف بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی در هفته های پایانی سال گذشته این بود که بتواند جذب نقدینگی از سمت بازار ارز که دچار التهاب بود به سمت بازار پول هدایت کند اما متاسفانه آثار منفی تصمیم مدنظر در بخش های مختلف برجا ماند.

وی افزود: اگرچه این تصمیم برای یک بازه زمانی کوتاه مدت بود ولی بدبختانه امروز به یک روند در نظام بانکی تبدیل شده است.

پورابراهیمی بیان داشت: هرچند بانک مرکزی پس از اعمال تصمیم مدنظر اعلام کرد که بانک ها باید به نرخ های قبلی برگردند نه تنها این امکان فراهم نشد بلکه در عمل نظام بانکی با چالش های جدی مواجه گردید.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش نرخ سود سپرده های بانکی هزینه سنگینی بر نظام بانکی تحمیل کرد.

وی ادامه داد: سپرده های کوتاه مدت با نرخ های پائین با تصمیم اشتباه بانک مرکزی به سپرده های بلند مدت تبدیل و این بحث روی نرخ تامین مالی خود مجموعه نظام بانکی اثر منفی گذاشت و در عمل بانک ها را به سمت تشدید رقابت جهت جذب منابع با یکدیگر و افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی هدایت کرد.
 
مشاهده نظر مخاطبان
حسین
Romania
جناب پور ابراهیمی ،ما سیاستهای شما رو بعنوان حامی مردم قبول داریم،ولی در این منظر که شما عرض میکنید متاسفانه ما در کشوری زندگی میکنیم که شرایط تحریم همیشه بر کشور سایه انداخته،پس موقتا باید با جمع اوری نقدینگی در بانکها و کشوندن اون جریان نقدینگی به سمت صنعت و حمایت از نخبگان چرخ صنعت کشور رو به راه انداخت بعد شکل گیری اقتصاد نیمه صنعتی باید کاهش سود سپردها و ارسال نقدینگی به دست مردم و حمایت بازار سهام قدرت نقدینگی رو به جریانهای مولد تغییر داد در شرایط حاظر پایین اوردن و سود سپرده غیر واقعی پاسخگو نخواهد داشت و نتیحه ان شرایط افتضاح اقتصادی حاضر است.
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
اقای پور ابراهیمنی از روزی که شما شدی رییس کمسیون با تصمیمات غلط مردم رابیچاره کردی ؟ اگر میخواهین ازاین اوضاع بحران نقدینگی نجات پیدا کنید باید نرخ سود بانکی بالا برود مثل کشور ترکیه که با بالابردن نرخ سود بانکی اوضاع ارز ونقدیگی کنترل کردن
Greece
باید سود بانکی بالا برود بهترین راه حل است.
Iran, Islamic Republic of
با سلام
اساس اشتباه کاهش نرخ دستوری در 10شهریور 96 بود که اعتماد سپرده گذاران و عموم مردم را به بی اعتمادی وحرکت به سمت بازارهای دیگر ازجمله ارز طلا , خودرو و درنهایت مسکن سوق داد. حال این پاسخ واقعا منطقی است.که این نرخ برای کوتاه مدت اجازه افزایش داشته است. فکرش میکنید که اگر این موضوع ادامه داشت تورم حالا چقدر بود ؟
تازه ترین اخبار