۰
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵

4 لایحه پولشویی مربوط به FATF تایید شد

رئیس‌جمهور از تایید لوایح چهار گانه مرتبط با FATF توسط روسای قوا خبر داد و گفت: طی دو سال اخیر 12 درخواست آمریکا برای مذاکره را نپذیرفتم .
4 لایحه پولشویی مربوط به FATF تایید شد
به گزارش اخبار بانک به نقل از ایلنا،حسن روحانی در مراسم روز دانشجو با اشاره به اینکه روند تورمی از ۴۰ درصد سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶ رسید،اظهار داشت: اگر قرار است جلوی آمریکا بایستیم، مشکلات و زخمی شدن و کردن هم جزو این رویارویی است و اینطور نیست که همیشه پیروزی بدون هزینه باشد. هم بدر داریم و هم احد.

وی افزود: به اعتراف همه متخصصان اقتصاد در بین سال های ۹۲ و ۹۶ از تورم ۴۰ درصد به ۷ یا ۸ درصد رسیدیم. حال سوال اینجاست که چه شد که در سال ۹۶ با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم. اولین عامل بیماری‌های مزمن گذشته در اقتصاد بود که در یک مقطع آثار آن روشن‌تر و آشکارتر شد.

این مقام مسئول با طرح سوال چه کسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی و خصولتی را صادر کردند،گفت: از کسانی سراغ بگیرید که ۳ میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند. در چه زمانی بود که مالباختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند. چه کسی باعث شد مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند. وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه نود امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید.

روحانی ادامه داد: یکسری بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این موسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی است. همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال ۹۶ به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است.در کنار این عوامل، دشمن‌ترین افراد با ایران در آمریکا قدرت را به دست گرفتند. البته هیچ زمانی اعتماد 100 درصد به آمریکا و دیگران نداشته و نداریم. اعتماد همیشه نسبی بوده است.

چه کسی به آمریکا اعتماد کرده ؟
وی در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به آمریکا را مطرح می‌کردند، گفت: شما می‌گویید چرا به آمریکا اعتماد کردید. چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر در برابر کسی که مذاکره می‌کند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد جنگ مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد.
وی ادامه داد: مگر در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟ این مذاکرات به اتفاق همه مسئولان، اعم از دولت، ‌رهبری، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است. قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز آمریکا را، برجام راه را برای نفت، تجار و بانک ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد شد. آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟

زنگنه بلد بود با توتال چگونه قرارداد ببندد
رئیس‌‌جمهور در مورد انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت توتال و خروج این شرکت بعد خروج آمریکا از برجام گفت: وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد. یک شرکت چینی هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است.همه اعضای یک جامعه و ملت و دلسوز انقلاب هستیم. امروز ایران در عرصه بین‌المللی، پیروز است و ترامپ شکست خورده و آمریکا در شورای امنیت تنها مانده است.

12 درخواست آمریکا برای مذاکره را نپذیرفتم
روحانی در مورد تورم در سال جاری گفت: دو راه بیشتر نداریم، یا باید در برابر آمریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول کنیم تا تحریم‌ها برداشته شود و یا باید بایستیم و مقاومت کنیم. سال گذشته آمریکا ۸ بار مستقیم و سال جاری ۳ بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم.
وی ادامه داد: ایران به دنبال استقلال و آزادی است و از تحریم‌ها نهراسیده و در مقابل دشمن می‌ایستیم. همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم، مشکلات اقتصادی و توطئه‌های خارجی بایستیم. اینطور نیست که دولت، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند. همه باید در کنار هم باشیم .

تایید 4 لایحه پولشویی مربوط به FATF
وی به موضوع FATF اشاره کرد و گفت: البته فعلاً در این مرحله بحث FATF نداریم. آنچه امروز داریم ۴ لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است. روسای قوا به اتفاق لوایح ۴ گانه مرتبط را تایید کرده اند. راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و FATF خوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است.نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد و به تصویب این لوایح ۴ گانه نیاز داریم. باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است.
روحانی با طرح سوال آیا می‌خواهیم با بانک‌های دنیا همکاری کنیم،گفت: در حال حاضر که آمریکا این همه فشار آورده،‌ده‌ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم، اعلام کردند  اگر در FATF عضو نباشید، نمی‌توانیم همکاری کنیم.شرایط امروز بحرانی نیست، اما بسیار سخت و مشکل است. معضلات و مشکلات فراوانی داریم.
 
تازه ترین اخبار