۰
۱
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۹

توضیحات همتی در خصوص طرح فروش اوراق نفت به مردم

رئیس کل بانک مرکزی درباره انتشار هر گونه اوراق برای مدیریت نقدینگی گفت: این شیوه در همه دنیا برای هموارسازی هزینه های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان تجربه شده است و بحث هایی مانند آینده فروشی یا بدهکاری دولت های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد.
به گزارش اخباربانک، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت که مدیریت بازار ارز و پول و نهایتا کنترل تورم، در شرایط اقتصادی امروز، وظیفه اصلی بانک مرکزی است. کسری بودجه دولت، به خاطر تحریم صادرات نفت، یک واقعیت است و « تامین مالی سالم» این کسری بدون استقراض از بانک مرکزی نیز یک ضرورت.

به گفته او، تامین مالی سالم کسری بودجه دولت، چهار راه حل بیشتر ندارد؛ کاهش هزینه ها، افزایش درآمدهای مالیاتی، فروش سهام و اموال دولت، انتشار اوراق بدهی یا پیش فروش کالاهایی نظیر نفت در شرایط تحریمی.

همتی اظهار کرد: ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس در سال جاری باتوجه به کرونا، مشخص و محدود است. فروش سهام با همه موانع در حال انجام است و اوراق بدهی نیز تاکنون ۵۲ هزار میلیارد تومان فروش رفته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی که عملاً فروش قطعی است و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، دو ویژگی دارد؛ انتظارات تورمی را مدیریت می کند و همچنین نسبت به اوراق قرضه، کم هزینه تر و قابل مدیریت تر است و همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد. البته، واضح است که برای موفقیت این طرح، توافق تمام ارکان نظام و با تکیه بر نظرات دقیق کارشناسان، ضروری است.

به گفته وی، انتشار هر گونه اوراق، روش تجربه شده در همه دنیا برای هموار سازی هزینه های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان است و بحث هایی مانند آینده فروشی یا بدهکاری دولتهای آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد. دولت ها همواره با سیاست های مالی در اقتصاد حضور دارند. در هر صورت، اگر با منابع چهارگانه بالا، کسری بودجه تامین نشود، استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیر مستقیم باشد رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سال های آتی و متضرر شدن مردم در آینده خواهد بود.
 
akhbarbank.com/vdcev78f.jh8pei9bbj.html
مشاهده نظر مخاطبان
سهامی
Iran, Islamic Republic of
هر ریس جمهوری امد گفت ما از دولت قبل چندین هزار طرح نیمه کاره با صد ها هزار میلیارد تومان بدهی انباشته تحویل گرفتیم و..حالا جناب همتی میفرمایند. در ادبیات اقتصادی ..محلی از اعراب ندارد .!عزیزم دارد!بدهی دولتهای اتی به شرط پیش فروش نفت وانتقال استقراض به دولت های اتی حتی میتونه منجر به تغییرات دولتها منجر بشه و..لیکن فروش سهام شرکتهای دولتی هم دست دپلتهای اتی رو خالی میکنه .راه دیگر همین صرف سهام بود که مجلس تصویب کرد واز اون بهتر اخذ مالیات از فروشندگان سهام در بورس است .قینت میانگین خرید ونقطه سربسرهر سهم که مشخصه .سیستم های کارکزاران وبورس دقیق نشون میده .میزان خالص سود از هر فروش هم براحتی با یه برنامه قابل تعیین وسهم مالیاتی هم مشخص وبلا فاصله انلاین قابل برداشت وواریز به حساب سازمان امور مالیاتی است ودر پروفایل هر مودی یا سهامدار قابل درج است .مهم اینکه چرا دولت ومجلس سراغ این دسته از دلالان وبورس بازان نمیره !؟شاید هنوز چراغ سبز از بالا کلید نخورده ویا لابیها اجازه نمیدن!به نظرم بهتره یه مقدار هم مالیات معطوف به رانتهای تریلیاردی در بورس بشه!؟هان چطوره!؟دقیقا چهار سال دیگه مجلس ودولت اینده به این فکر میافتد .اخه بین درخواست ونظرات من با رویکرد دولت ها چهار سالی وقفه زمانی وجود دارد .اگه زنده بودم نینویسم مه قبلا پیشنهاد داده شده...
تازه ترین اخبار