۰
۱
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۵

سهامداران ترسیده اند!

بازار سرمایه که به نظر می رسید به تعادل رسیده و با صعودهای چشمگیر مجددا وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی شده بود، دوباره روندی نزولی به خود گرفته و روز گذشته به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عقبگرد کرد. اتفاقی که یک تحلیلگر بازار سرمایه آن را منطقی نمی داند و بر این باور است که باید ترس موجود در بازار به سمت منطق و تحلیل برود.
به گزارش اخباربانک به نقل از ایسنا، روزبه شریعتی با اشاره به جلسه سه هفته پیش مجلس شورای اسلامی با فعالان بازار سرمایه اظهار کرد: فعالان بازار سرمایه در این جلسه راهکارهایی برای تعادل بخشی بازار مطرح کردند اما فعلی خبری نشده است؛ مگر اینکه در مرحله بررسی توسط کمیسیون ها باشد.

وی با تاکید بر اینکه با حمایت زبانی برای بازار سرمایه اتفاق مثبتی نمی افتد، گفت: بازار در تیرماه با قیمتهای جهانی که ۳۰ درصد پایین تر از قیمتهای کنونی بود، با دلار نیمایی که در محدوده ۱۷ هزار تومان و دلار بازار آزاد که حدود ۲۰ هزار تومان بود پر شتاب جلو می رفت اما این روزها با توجه به قیمت دلار بازار آزاد و دلار نیمایی و افزایش قیمتهای جهانی به این شکل رو به کاهش است.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به وضعیت بازارهای موازی، ابراز کرد: با این شرایط بازارهای موازی انتظار نمی رود بازار سرمایه با بحران مواجه شود. متاسفانه جو ترس در بازار وجود دارد. باید ترس از بازار به سمت منطق و تحلیل برود. هیچ دلیلی ندارد سهمی که بی دلیل رشد کرده بود و سهم های با پشتوانه و سودده نیز در کنار هم در صف فروش باشند.

شریعتی ادامه داد: از سوی دیگر نباید به بازار از صندوق توسعه ملی یا منابع دیگر پول تزریق کرد. عوامل واقعی باید به بازار کمک کند. مهمترین عامل می تواند تجدید ارزیابی دستوری و اجبار تجدید ارزیابی شرکت ها باشد. باید اجبار شود که همه شرکتها دارایی های ثابت خود را هر سه تا پنج سال یکبار تجدید ارزیابی کنند.

وی با بیان اینکه مردم عادی از وضعیت کنونی بازار در ضرر هستند، گفت: بسیاری از مردم درحال فروش سهم های خود هستند که طبیعی است. بازار پرنوسان است اما به نظر من سقوط نمی کند. برایم سوال است که ریال با توجه به قیمتهای بازارهای موازی به کجا می خواهد برود؟ این خیلی منطقی نیست که نقدینگی به سمت بازار مسکن و دلار برود.
akhbarbank.com/vdcjxaea.uqemmzsffu.html
مشاهده نظر مخاطبان
سهامی
Iran, Islamic Republic of
اساسا مردم دیگر با غیرت ملی به بازار ها نکاه نمیکنند .خروج از بورس تنها به دلیل ترس نیست .ورودی که بر پایه دستیابی به رانت در کوتاه مدت باشد فقط توسط افراد خبره سوداور است . بی شک عامه مردم محکوم به زیان هستند . شاهد ان هم هستیم .هجمه جاهلانه وانتقال سرمایه توسط عامه مردم به بورس در اثر تهییج دولت سبب شده است با کوچکترین نوسان واصلاح شاخص وحتی تنزل ان اقدام به خروج از بورس با تحمل زیانهای کلی میلیاردی شوند .انچه پس ازگذر از این صافی باقی خواهد ماند .قیمت های واقعی سهام .فعالان پایدار ومستمر وسهامداران واقعی بورس خواهند بود .ممکن است حتی این تنزل تا حد سقوط باشد اما برای بورس لازم است .من بالشخصه حدود شصت درصدی تنزل ارزش دارای داشته ام .گرچه بسیار سخت است وشکننده لیکن معتقدم با اندیشه ملی ومذهبی ودر جهت رفاه ملی وحفظ کیان کشور وایجاد تعادل وثبات اقتصادی پذیرش زیان وتبعات ان از هجمه غیر اخلاقی برای خرید سکه وارز وخودرو و...که مایوس کننده ومصداق عینی کنز مال است بسیار مطلوب تر است .لذا تا پایان انتخابات امریکا بدیهی است با وجود تحریم ها روند نزولی شاخص بورس قطعی است وبهترین راهکار کم کردن دامنه نوسان نزولی قیمت سهام است .یعنی اگر بازه نوسان قیمت سهام ده درصد است .سه درصد در جهت منفی قیمت پایانی وهفت درصد در جهت افزایش قیمت پایانی با این روش وخرید زمان روند نزولی شاخص کل را کند تر نموده تا فعالان بهتر بتوانند تصمیم گیری نمایند .با اندیشه های دلالی ومنفعت طلبانه وسوداگری شخصی در بازار ارز وسکه وطلا وخودرو و...فقط استانه سقوط اقتصادی را تنزل میدهیم .وشایسته نیست که با اعمال واندیشه های منفعت طلبانه غیر منطقی خویش کشور را به ورطه هلاکت بیاندازیم .فقط بدانیم اگر سیاهی وتباهی گریبانگیر کشور وملت میشود تنها عامل ان دولت ونظام وسیاستهای بین المللی ومذهبی متخذه نیست !ما خود کاتالیزوری سخت محرک در جهت سقوط وهلاکت خویشتن وکشور بوده ایم .
تازه ترین اخبار