۰
۱
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۱

مهمترین علت روند منفی بورس

کارشناس بازار سرمایه با اعلام مهمترین علت روند منفی در معاملات و ریسک فعلی، وضعیت شاخص در آبان را پیش بینی کرد.
به گزارش اخباربانک، پیمان حدادی با اشاره به روند معاملات بورس در مهر ماه به ایرنا اعلام کرد: بازار سهام در نخستین ماه از فصل پاییز نوساناتی شدید را تجربه کرد و شاخص بورس در کانال ۱.٣ تا ۱.۴ میلیون واحدی در نوسان بود و عمده قیمت سهام شرکت های حاضر در بورس در مسیر کاهشی و نزولی شدید قرار گرفتند. وجود تعطیلات ابتدای مهر باعث شد سهامدارانی که با دید کوتاه مدت به دنبال سرمایه گذاری هستند جهت کاهش ریسک موجود، اقدام به فروش سهام کنند.

در دهه نخست مهر و با پیش بینی مثبت گزارشات تولید و فروش شهریور شرکت ها، انتظار فعالان این بود به مرور و تا انتهای ماه، افزایش حجم معاملات و رشد قیمت سهام شرکت ها صورت بگیرد در حالی که معاملات بازار طبق پبش بینی ها پیش نرفت. در پایان مهر و با انتشار صورت های مالی شرکت ها، بازار به این نکته رسید که صنایع حاضر طی ٦ ماه نخست سال مسیر معقولی را پشت سر نگذاشت.

حتی برخی از صنایع مانند بانکی ها و پالایشی ها سودهای سال گذشته را محقق نکردند یا رشد سودآوری آنها نسبت به دوره مشابه سال گذشته بسیار کم بود. در مقابل، گروه‌های پتروشیمی، فلزات اساسی، معدنی ها و برخی از شرکت های سیمانی گزارشات خوبی نسبت به دیگر صنایع مخابره کردند اما باز هم کلیت بازار منفی بود و اتفاق مثبتی رخ نداد.

مهمترین علت وجود روند منفی در معاملات بازار
مهمترین علت وجود روند منفی در معاملات، نبود نقدینگی که خود نشأت گرفته از چند عامل بود. در ابتدا جذاب شدن بازار رمز ارزها در ایجاد چنین روندی بی‌تاثیر نبود. نبود چشم انداز روشن و امیدوارکننده نسبت به بازار در بین سهامداران، سبب ایجاد نوسان در معاملات شد و برخی از فعالان در انتظار اجرای عملی برخی از وعده ها برای بهبود وضعیت بودند.

اثر تغییر رییس سازمان بورس بر معاملات
جابجایی و تغییر رییس سازمان بورس و اعضای هیات مدیره بصورت کوتاه مدت و برای دو روز سبب ایجاد تاثیر مثبت در بازار سهام شد. در ابتدا فعالان انتظار داشتند تغییر رییس سازمان بورس به عنوان فرد مورد قبول بتواند تا حدودی تغییر دهنده و کمک کننده به معاملات برای بازگشت شاخص بورس به مسیر صعودی و تداوم آن باشد در حالی که چنین اتفاقی هم تاثیری بر معاملات نداشت و صعود شاخص بورس محقق نشد.

با وجود اینکه قیمت ارز با تغییر چندان زیادی همراه نبود و حتی در برخی از مواقع زمینه رشد قیمت در بازارهای جهانی فراهم بود اما باز هم قیمت سهام شرکت ها افت داشت. در این زمینه می توان به عدم ریسک پذیری فعالان اشاره کرد که نشأت گرفته از ابهاماتی است که امکان دارد در لایحه بودجه ١٤٠١ نشان داده شود و ممکن است در برخی از صنایع با تاثیر منفی همراه باشد. با توجه به اصلاح شاخص بورس در مهر ماه، انتظار می رود شرکت هایی که گزارشات مثبتی از عملکرد منتشر کردند نسبت به باقی سهام شرکت ها معاملات بهتری را ثبت کنند و قیمت سهام آنها افزایش پیدا کند.

پیش بینی روند معاملات در آبان ماه
طبق پیش بینی ها به نظر می رسد شاخص بورس در آبان ماه در محدوده ۱.٣ تا ۱.۴ میلیون واحدی در نوسان باشد مگر آنکه اتفاقات مثبتی برای کمک به برخی از صنایع در راستای لغو قیمت گذاری دستوری صورت گیرد و بازار به دوران رونق بازگردد. در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می توان شاهد اثر مثبت این اتفاق در بازار بود. به طوری که تا حدودی از نوسانات ایجاد شده کاسته شود.

افزایش نرخ بهره از جمله ریسک های تهدیدکننده بازار است و طی روزهای گذشته افزایش یافت و به محدوده ٢٠ درصد رسید. حال اگر این نرخ باز هم با افزایش همراه شود می تواند به عنوان مهمترین ریسک فعلی بازار مورد توجه قرار گیرد.
akhbarbank.com/vdcgnt97.ak9x74prra.html
مشاهده نظر مخاطبان
سهامی
Italy
مگه داریم.با اینکه قیمت همه محصولات شرکتها دو برابر شده!! گزارشات از عدم تحقق سود حکایت میکنه!؟دامنه منفی رو شش ماهی صفر کنید .ریسک صفر میشه. اعتماد بر میگرده. نقدینگی سرازیر میشه. از همه مهمتر غارت حقیقی ها با تضمین سود اتی به پایان میرسه. اما کو گوش شنوا ..!!
تازه ترین اخبار