۰
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۱۱

پیش‌بینی وضعیت امروز بورس

در شرایطی به مصاف معاملات آخرین روز کاری شهریور و روز پایانی تابستان می‌رویم که بازار کماکان فضای بی‌رمق و آرام همراه با سرکوب قیمتی را طی می‌کند و چشم به اخبار و تحولات سیاسی دارد.
پیش‌بینی وضعیت امروز بورس
به گزارش اخباربانک، در بازار روز گذشته سمت عرضه تا حدودی سوار بر میدان بود و در همین راستا شاخص کل با افت 5 هزار واحدی تا ارتفاع دو میلیون و 128 هزار واحدی عقب نشست. نکته مهم اینکه با منفی شدن بازار، حجم و ارزش معاملات افت می‌کند و این مساله نشان می‌دهد که بازار در این قیمت‌ها فروشنده نیست و بسیاری امیدوار به بهبود روند معاملات با آغاز سومین فصل از سال هستند. به نظر مهر و آبان بهتری در پیش باشد.

البته بازار برای اینکه بتواند رالی قوی در پیش بگیرد و از فضای نااطمینانی فعلی گذر کند، نیاز به دو جریان توامان خبری و پولی دارد. همواره به این شکل بوده که هر گاه بازار به رکود عمیق رفته، برای برگشت و اعتمادسازی با تزریق نقدینگی و انتشار اخبار روند گرفته و به نظر این بار هم نیاز به این دو جریان دارد. البته اخبار خوبی زیرپوست بازار است و بعضا تحرکات نقدینگی را هم می‌بینیم و این مساله نشان از چشم‌انداز مثبت بازار دارد اما هنوز مجوز حرکت رو به جلو صادر نشده و همانطور که روز گذشته هم اشاره شد، بازار در یک مسیر کنترل شده حرکت می‌کند !

نکته مهم اینکه برخی به این نتیجه رسیده‌اند که حرکت بعدی بازار بدون کمک و محرک دلار خواهد بود ! نه اینکه دلار در قیمت‌های فعلی میخکوب شود اما بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی و آنهایی که نیم‌نگاهی به تحولات سیاسی دارند، نهایت رشد دلار تا پایان سال را تا سطوح 55 – 56 هزار تومانی برآورد می‌کنند و معقتدند که دولت با هر رویه و ابزاری که شده در راستای گرفتن انتقام از بازارهای سفته‌بازی و کنترل تورم، در مسیر سرکوب ارز قرار گرفته است.

این موضوع یک پیام مثبت و یک پیام منفی برای بازار دارد. پیام منفی این است که بازار یکی از محرک‌های خود برای رشد را از دست می‌دهد و پیام مثبت این است که بازار در صورت رشد بدون اهرمی به نام دلار، می‌تواند کمی از عقب‌افتادگی خود نسبت به سایر بازارها را جبران کند. از این رو احتمالا موج صعودی با چالش‌ها و زد و خوردهایی همراه باشد و قطع به یقین در این مسیر نیاز به اخبار بسیار قوی و همراه کردن جریان نقدینگی (پول قوی خارج از بازار) داریم. پولی که مجاب شود بازار سرمایه کشش برای ثبت بازدهی بهتر نسبت به سایر بازارها را دارد.
 
https://akhbarbank.com/vdcdsf0n.yt0xn6a22y.html
تازه ترین اخبار